Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” – Valea Cernei: Campanie de donare de sânge în Băile Herculane[2020-01-14]de Mihail Mere-AlbeMănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” din Valea Cernei va fi vineri gazda campaniei de donare de sânge desfăşurată cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian al Caransebeşului. Acţiunea va fi coordonată de Pr. protopop Iosif Ferenţ, informează Episcopia Caransebeşului. Campania se va desfăşura între orele 9:00 şi 13:00, în incinta aşezământului monahal. „Aşteptăm în număr mare credincioşi din Băile Herculane şi nu numai, ca prin această campanie să întindem şi noi o mână de ajutor persoanelor cu nevoi, în modul acesta dovedind că Biserica poartă de grijă şi se implică şi în bunul mers al sănătăţii trupeşti, nu doar al sănătăţii sufleteşti. Sperăm ca prin prezenţa noastră la această acţiune să conştientizăm şi pe alţii de criza actuală de sânge cu care se confruntă ţara noastră”, a precizat părintele Iosif Frenţ – protopop de Băile Herculane. Manifestarea se desfăşoară în urma parteneriatului încheiat între Centrul de Transfuzii Sanguine Reşiţa şi Episcopia Caransebeşului. Persoanele care doresc să doneze trebuie să aibă vârsta cuprinsă între 18 şi 55 de ani şi să nu aibă afecţiuni cronice. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1218, Ultimul acces: 2026-06-24 12:02:21
|
Timp total: 0.03s...
[]:1