Întâlnire pentru românii din Franţa: Mitropolitul Iosif a discutat cu Ambasadorul Luca Niculescu - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Întâlnire pentru românii din Franţa: Mitropolitul Iosif a discutat cu Ambasadorul Luca Niculescu

[2020-01-14]
de Gheorghe Anghel

Ambasadorul Luca Niculescu s-a întâlnit marţi cu liderii religioşi ai comunităţii româneşti din Franţa. Întâlnirea s-a desfăşurat la sediul Ambasadei României din Paris.
Discuţia a fost dedicată românilor din Hexagon, problemelor cu care se confruntă şi posibilelor soluţii pentru a li se oferi un ajutor concret.
Reprezentantul Bisericii Ortodoxe Române a fost Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale (MOREOM).
Pe ordinea de zi au fost şi alegerile locale din Franţa programate în viitorul apropiat.
Ambasada ste situată în Palatul Béhague, în arondismentul 7 din Paris, pe Rue de l’Exposition. Foto credit: Facebook/Luca Niculescu
„Am discutat despre ceea ce putem face împreună pentru românii de aici. Iar unul dintre obiective este sensibilizarea pentru alegerile locale din Franţa din luna martie. Cetăţenii români, ca orice cetăţean european, au dreptul să voteze la alegerile locale din Franţa”.
„Cu cât vocea lor se va face mai auzită, cu atât autorităţile locale franceze vor fi mai atente la nevoile şi solicitările lor. Pentru românii din Franţa deci, până pe 7 februarie va puteţi înscrie pe listele electorale ale primăriilor din oraşele în care locuiţi” a notat Ambasadorul Luca Niculescu pe contul său de Facebook.
Mitropolitul Iosif a fost însoţit de părintele Răzvan Ionescu, consilier MOREOM, şi de părintele Ioan Drăgănicea, secretar administrativ MOREOM.
„Mic dejun cu domnul ambasador. O bucurie. Atingând probleme cât se poate de concrete ale românilor din regiunea pariziană. Îl felicit şi pentru ambientul intim şi nobil în care am fost primiţi (unde acum ceva vreme Paul Valery îşi desfăşura activitatea). Ambasada noastră este un spaţiu absolut excepţional”, a menţionat pr. Răzvan Ionescu într-o postare pe o reţea de socializare.
Întâlniri de acest tip sunt organizate anual.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 1190, Ultimul acces: 2026-06-24 11:56:36