Elevi olimpici din toată ţara participă la Şcoala de vacanţă a Academiei Române[2020-01-10]de Sorin IoniţeElevi olimpici din 11 oraşe ale ţării sunt invitaţii Academiei Române în cadrul programului educaţional „Şcoala de vacanţă“, care se desfăşoară în perioada 8-12 ianuarie 2020. Elevii participă la lecţii susţinute de academicieni, profesori, oameni de ştiinţă români şi vizitează laboratoare aparţinând institutelor de cercetare ale Academiei Române şi de pe platforma Măgurele. Programul educaţional include de asemenea vizionarea de spectacole la Opera Naţională şi la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti. În cadrul programului, elevii au fost invitaţii postului Radio România Actualităţi. „Şcoala de vacanţă a Academiei Române”, program iniţiat de Acad. Ioan Dumitrache, face parte dintr-un proiect educaţional mai amplu, ce are în vedere crearea şi dezvoltarea unei relaţii profesionale de durată între elevii performanţi din toată ţara şi membri ai Academiei Române, informează instituţia printr-un comunicat remis Basilica.ro. Elevii provin de la Colegiul Naţional „Barbu Ştirbeiׅ” şi Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Călăraşi, Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” din Bistriţa, Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” din Satu Mare, Colegiul Naţional „Dimitrie Cantemir” din Oneşti, Colegiul Naţional „Decebal” din Deva, Colegiul Naţional „Gib Mihăescu” din Drăgăşani, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” din Ploieşti, Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia, Colegiul Naţional „Petru Rareş” din Suceava, Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” din Alexandria. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1241, Ultimul acces: 2026-06-25 00:20:32
|
Timp total: 0.04s...
[]:1