Patriarhul Alexandriei, apel pentru pace şi redeschiderea bisericilor din Tripoli şi Benghazi[2020-01-10]de Iulian DumitraşcuPreafericitul Părinte Teodor al II-lea, Patriarhul Alexandriei şi al întregii Africi, a transmis un mesaj de pace şi reconciliere pentru Libia, informează Orthodox Times. În acelaşi mesaj, Patriarhul şi-a exprimat dorinţa ca bisericile ortodoxe din Tripoli şi Benghazi, închise în urma conflictelor din ţară, să fie redeschise. Conducătorul Bisericii Alexandriei a subliniat că este nevoie de pace în Africa de Nord, întrucât există un aflux de migranţi în Europa care speră la un viitor mai bun. „Îmi doresc tot ce este mai bun ţării vecine şi prietenoase. Aş dori să predomine pacea şi să fie redeschise cele două biserici din Tripoli şi Benghazi”. „Să ne rugăm pentru împăcare şi pace în Africa de Nord. Sunt atât de mulţi oameni care merg în Europa, astfel încât să găsească un viitor mai bun. Este un aflux de migranţi”, a spus Patriarhul Teodor al II-lea. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1317, Ultimul acces: 2026-06-24 14:59:41
|
Timp total: 0.18s...
[]:1