Sibienii se pot închina până duminică la Icoana oferită Domnitorului Mihai Viteazul de călugării athoniţi[2020-01-11]de Iulian DumitraşcuIcoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Hodighitria” de la Biserica „Mihai Vodă” din Capitală, oferită Domnitorului Mihai Viteazul de călugării athoniţi, a fost dusă la Sibiu şi aşezată la biserica „Sfântul Ioan Iacob Românul” de pe strada Dealului. Sibienii au posibilitatea de a se ruga Maicii Domnului prin intermediul acestei icoane până în ziua de duminică. „La acest eveniment există obiceiul ca pelerinii să citească lângă icoană Paraclisul Maicii Domnului şi Acatistul Bunei Vestiri”, a declarat pentru Radio Trinitas Părintele paroh Cătălin Dumitrean. Icoana a fost dăruită Domnitorului Mihai Viteazul de călugării athoniţi în semn de recunoştinţă pentru ajutorul oferit. Icoana a ajuns la Bucureşti în anul 1666 şi momentan nu se cunosc motivele pentru care nu a ajuns la voievod cât timp acesta era în viaţă şi nici împrejurările prin care icoana a ajuns la ctitoria sa din Bucureşti. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1326, Ultimul acces: 2026-06-24 14:59:43
|
Timp total: 0.03s...
[]:1