Monseniorul Aurel Percă este noul arhiepiscop mitropolit de Bucureşti al Bisericii Romano-Catolice[2020-01-11]de Iulian DumitraşcuMonseniorul Aurel Percă a fost instalat sâmbătă la conducerea Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti în funcţia de arhiepiscop mitropolit de Bucureşti, informează Agerpres. Ceremonia a avut loc în timpul slujbei oficiate în Catedrala „Sfântul Iosif” din Capitală. La eveniment au participat câteva mii de persoane. Biserica Ortodoxă Română a fost reprezentată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopiei Târgoviştei. Papa Francisc a acceptat în 21 noiembrie 2019 renunţarea monseniorului Ioan Robu la oficiul de arhiepiscop mitropolit de Bucureşti şi l-a numit la conducerea Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti pe monseniorul Aurel Percă, până atunci episcop auxiliar în Dieceza de Iaşi. Noul arhiepiscop mitropolit de Bucureşti are 68 de ani şi s-a născut la Săbăoani, în judeţul Neamţ. Este preot din 1979 şi a fost consacrat episcop în 1999, în noua Catedrală romano-catolică din Iaşi, monseniorul Ioan Robu fiind unul dintre episcopii consacratori. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1363, Ultimul acces: 2026-06-24 14:59:41
|
Timp total: 0.05s...
[]:1