CN al ASCOR s-a reunit în Capitală. Proiecte aniversare pentru 30 ani de activitate[2020-01-11]de Iulian DumitraşcuConsiliul Naţional al Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Români (ASCOR) s-a reunit sâmbătă în Capitală. Evenimentul s-a desfăşurat la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”. Delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel a fost Părintele consilier patriarhal Nicuşor Beldiman de la Sectorul Teologic educaţional al Patriarhiei Române. În deschidere, Părintele Beldiman le-a spus tinerilor că sunt „cei dintâi misionari şi cele dintâi modele”, potrivit Radio Trinitas. De asemenea, le-a transmis că Preafericitul Părinte Patriarh Daniel îi preţuieşte, sprijină şi binecuvintează pentru activităţile desfăşurate în cadrul ASCOR. În timpul întâlnirii s-a discutat despre evenimentele din acest an care vor marca cei 30 de ani de activitate ASCOR. ASCOR a fost înfiinţată în 14 iunie 1990 în Bucureşti, la iniţiativa unor studenţi şi doctoranzi de la diferite facultăţi. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1334, Ultimul acces: 2026-06-24 14:59:42
|
Timp total: 0.03s...
[]:1