Festivalul Junilor de la Făgăraş a reunit în acest an 15 cete care au promovat obiceiurile strămoşeşti - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Festivalul Junilor de la Făgăraş a reunit în acest an 15 cete care au promovat obiceiurile strămoşeşti

[2020-01-08]
de Mihail Mere-Albe

În fiecare an de sărbătoarea Sfântului Ioan Botezătorul, tinerii de la satele din Făgăraş au participat la Festivalul Junilor. Anul acesta manifestarea a reunit 15 cete de tineri.
Manifestarea culturală şi spirituală a fost iniţiată de Mitropolitul Laurenţiu al Ardealului în urmă cu 14 ani, are scopul de a promova tradiţiile sfinte din satele ocrotite de Munţii Făgăraş şi de a încuraja tinerii să ducă mai departe aceste obiceiuri primite de la strămoşi, informează site-ul eparhial.
Astfel, tinerii îmbrăcaţi în portul popular specific zonei din care provin, au participat mai întâi la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala „Sfântul Ioan Botezătorul” din centrul oraşului Făgăraş, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu.
„Avem o datorie sacră să ne luptăm cât putem şi să păstrăm tradiţiile neamului nostru”, i-a încurajat ierarhul pe tinerii prezenţi.
Rând pe rând, cetele au colindat şi au prezentat obiceiurile specifice comunităţilor din care provin.
Sărbătoarea s-a încheiat cu parada pe străzile din preajma Catedralei din Făgăraş, unde tinerii au cântat, au prezentat portul şi jocul tradiţional din satul lor.
Festivalul este organizat de Primăria Făgăraş, în parteneriat cu Arhiepiscopia Sibiului.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 1181, Ultimul acces: 2026-06-24 15:20:44