Comunitatea sârbă din Arad a sărbătorit Crăciunul în prezenţa Arhiepiscopului Timotei - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Comunitatea sârbă din Arad a sărbătorit Crăciunul în prezenţa Arhiepiscopului Timotei

[2020-01-08]
de Gheorghe Anghel

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei al Aradului a asistat marţi la Sfânta Liturghie oficiată cu prilejul sărbătorii Naşterii Domnului (conform calendarului iulian nereviziut) în Biserica Ortodoxă Sârbă din Arad-Centru.
Slujba a fost oficiată de părintele Ognean Plavşici, protopopul sârbilor din oraş.
Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a transmis tuturor credincioşilor ortodocşi sârbi un mesaj de felicitare, „doriri de propăşire materială şi spirituală şi sărbători cu bucurie”.
Între Arhiepiscopia Aradului şi Episcopia Ortodoxă Sârbă de Timişoara există legături foarte strânse manifestate prin coslujiri şi vizite fraterne.
Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei al Aradului şi Episcopul sârb Lucian – administrator al Eparhiei Timişoarei- au liturghisit cu prilejul unor evenimente semnificative atât pentru eparhia românească, cât şi pentru cea sârbă.
Anul trecut, Arhiepiscopul Aradului i-a oferit ierarhului sârb distincţia eparhială „Sfântul Ierarh Sava Brancovici”, iar Preasfinţitul Părinte Lucian i-a acordat Arhiepiscopului Timotei Ordinul de Gradul I al Episcopiei Ortodoxe Sârbe de Timişoara.
Comunitatea sârbă din Arad numără 400 de persoane. În România trăiesc aprox. 20 mii de ortodocşi sârbi.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 1202, Ultimul acces: 2026-06-24 15:20:43