La Cluj va fi ales un nou Episcop vicar[2020-01-09]de Mihail Mere-AlbeLa Mănăstirea Rohia, ierarhii din Mitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului s-au întrunit joi în cadrul primei şedinţe a Sinodului Mitropolitan din 2020. În urma pensionării Preasfinţitului Părinte Vasile Someşanul, va fi ales un nou Episcop vicar la Cluj. Prin urmare, în conformitate cu articolul 131 al Statutului de Organizare şi Funcţionare al Bisericii Ortodoxe Române, Înaltpreasfinţitul Andrei a propus membrilor Sinodului Mitropolitan doi candidaţi, pentru postul de Episcop vicar al Arhiepiscopiei Clujului, informează site-ul eparhial. Propunerile Mitropolitului Andrei din cadrul sinodului sunt: Arhimandritul Benedict Vesa, secretar eparhial şi lector universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca Arhimandritul Samuel Cristea, profesor şi duhovnic al Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca. La finalul întâlnirii ierarhii prezenţi au oficiat o slujbă de pomenire pentru Arhiepiscopul Justinian Chira. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1267, Ultimul acces: 2026-06-24 15:20:43
|
Timp total: 0.04s...
[]:1