Vizită pastorală în parohia Poiana Negri - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Vizită pastorală în parohia Poiana Negri

[2007-01-18]
Comunitățile romano-catolice din Poiana și Mâgla au trăit, în zilele de 13 și 14 ianuarie 2007, momente de mare înălțare spirituală alături de Excelența sa Petru Gherghel, Episcopul Diecezei de Iași, și de persoanele care l-au însoțit în această vizită pastorală: părintele Lucian Păuleț, cancellarius, și părintele Petru Sescu, econom, informează Ercis.ro.
Vizita a început în după-amiaza zilei de sâmbătă, 13 ianuarie, la ora 15.30, cu sosirea Episcopului, care odată intrat în sat, potrivit unei frumoase tradiții de primire a oaspeților, a fost însoțit de doi călăreți, primit în fața bisericii de comunitate și paroh iar două persoane îmbrăcate în haine naționale i-au oferit pâine și sare. A urmat discursul de bun venit al Episcopului, în care PS Petru a afirmat că vizita pastorală este o prezentare înaintea lui Isus, un dar de a-l asculta și de a înțelege ce dorește de la noi; este o bucurie pentru păstorul Diecezei care primind mandat de la Cristos vine să spună credincioșilor cuvintele Domnului Isus și să spună ce așteaptă Isus de la ei. După cuvântul Episcopului toți cei prezenți s-au rugat Rozariul: misterele de bucurie au fost rostite pe rând de Episcop, paroh, un ministrant, o persoană consacrată, doi elevi. A mai fost celebrată Sfânta Liturghie, Episcopul și preoții însoțitori punându-se la dispoziție pentru spovadă.
A doua zi, duminică, Episcopul s-a dus la Mâgla. La intrarea în sat Episcopul a fost întâmpinat de doi călăreți. La ora 9.00 s-a celebrat Sfânta Liturghie, prezidată de Episcop. La predică, Preasfințitul Petru a vorbit despre mai multe momente trăite în viața creștinului în ultima perioadă: Am trăit și trăim în aceste zile momente deosebit de importante pentru viața noastră. Am celebrat cu mare bucurie Crăciunul, venirea lui Isus pe pământ, am participat împreună cu îngerii, cu păstorii, cu magii la întâlnirea cu Isus care s-a născut într-o familie. Am celebrat cu mare bucurie și Epifania Domnului. Am celebrat Botezul Domnului când Isus a auzit din cer glasul Tatălui iar deasupra lui a coborât Duhul Sfânt sub chip de porumbel: `Acesta este Fiul meu. Într-însul îmi aflu toată bucuria`. Astăzi celebrăm un alt moment din viața publică a lui Isus: prima sa minune pe care o celebrează într-o familie, la nunta din Cana Galileii, minune care se înscrie într-o serie de semne prin care Isus demonstrează misiunea sa, mesianitatea sa, rolul său de mântuitor.
Astăzi într-un mod deosebit îl întâlnim într-o familie la o nuntă. Toate acestea vor să ne atragă atenția la un fapt deosebit de important: familia pe care Dumnezeu a întemeiat-o. Dacă vrem să înțelegem cu adevărat ce este familia atunci trebuie să deschidem Sfânta Scriptură la prima pagină unde găsim că Dumnezeu a stabilit să-l creeze pe om bărbat și femeie. Este actul prin care Dumnezeu pune la baza întregii omeniri familia; bărbatul și femeia pentru ca să fie mereu pe pământ viață, să fie mereu noi fii ai lui Dumnezeu. Apoi Dumnezeu a continuat să se îndrepte spre această familie în toată istoria. După Liturghie, Episcopul s-a întâlnit cu copiii. La ora 11.00, Episcopul de Iași a celebrat Liturghia în parohia Poiana Negri. După această celebrare s-a întâlnit cu copiii, tinerii și comitetul parohial. La 16.00, în același loc, pr. Petru Sescu a celebrat Sfânta Liturghie. După aceasta a urmat Adorația Euharistică, condusă de Episcop.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 1198, Ultimul acces: 2026-08-24 11:17:45