Ne-om inalta... - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Ne-om inalta...

[2007-01-12]
Ne-om inalta, sa ne intalnim in slavi cu Domnul,
Pe norii cerului albastru, cand veni-va in curand;
Atunci privirile vom ridica, sa Il vedem pe Omul,
Pe Fiul Omului, ce sus la cruce ne-a avut in gand.
Ne-om inalta, ca sa ne intalnim cu Printul pacii,
Inconjurat de ingeri, zecimi de mii, si mii de mii,
Invaluit in curcubeul, in gloria eterna a dreptatii,
Si a marirei Sale pururea, fluidizand din vesnicii.
Ne-om inalta, sa intalnim pe Minunatul Sfetnic,
Ce ne-a condus pe drumurile vietii prin Cuvant,
Chiar si atunci, cand timpul nu ne-a fost prielnic,
El grija ne-a purtat, sa nu fim singuri pe pamant.
Ne-om inalta, sa-L intalnim pe Pastorul cel bun,
Ce ne-a purtat la verzi pasuni si-a apelor izvoare,
Si ne-a hranit flamanzi, cu painea graului strabun,
Speranta scumpa noua, a vietii cea nemuritoare.
Ne-om inalta, sa-L intalnim pe-al vietii Creator,
Pe cel ce pentru noi, cazuti in groaznicul pacat,
El S-a jertfit la Golgota, facandu-Se Mantuitor;
In voia Tatalui Ceresc, fiind supus El ne-a salvat.
Ne-om inalta, sa ne-ntalnim in prag cu vesnicia,
Cu lumile imaculate, din Universul mare, infinit,
Si vom cunoaste atunci, in toata gloria si maretia
Iubirea Tatalui, prin pretul scump ce-a fost platit.
Flavius Laurian Duverna

Autor : Flavius Laurian Duverna .

Sursa: www.InterCer.ro


Contor Accesări: 1438, Ultimul acces: 2026-06-22 13:46:00