| Biserica Sf. Vasile Hârlău
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Hârlău | |||||||
| Comună: | Hârlău | |||||||
| Județ: | Iași | |||||||
| Adresa: | în cimitirul Eternitatea | |||||||
| Cod poștal: | 705100 | |||||||
| Telefon: | 0740... Click aici pentru a Vizualiza Telefoanele! | |||||||
| Adresa de e-mail: | | |||||||
| Adresă web Biserica: | sfvasileharlau.iasi.mmb.ro | |||||||
| Adrese utile: | protopopiatulHarlau.iasi.mmb.ro, www.MMB.ro, www.icc.ro, is.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Preot: | Gheorghe Păltinel | |||||||
| Hram: | Sf. Vasile cel Mare, Adormirea Maicii Domnului | |||||||
| Detalii: | Pe atunci, se afla în Hîrlău un om nu din familie mare, om bun și harnic, gospodar, înstărit, având vii la Feredeni și Cotnari și ținând în arenda moșia Hodora, numit VASILE GHEORGHIU căsătorit cu o fiică a preotului Emanoil Drăgan, paroh la Flămânzi. Atât el, cât și soția, erau buni creștini și ajutau Biserica și pe preoții din Hîrlău. Creștinii l-au ales pe el primar. S-a ocupat de gospodărirea comunei cu deosebit interes, a avut grijă de necăjiți, a împrejmuit cimitirul, a strâns fonduri pentru ridicarea unei capele la cimitir, dupa făgăduința dată. În anul 1894, biserica este ridicată și sfințită de Protopopul C. Vasiliu din Botoșani. Biserica este în formă de cruce. Graba cu care s-a facut planul bisericii și lipsa de cunoștințe arhitecturale bisericești, a făcut ca biserica, deși în formă și stil ca cele din satele înconjurătoare, să fie șubred construită. În anul 1904, clădirea era amenințată cu dărâmarea. Epitropia Bisericii Sf. Gheorghe în frunte cu preotul Constantin Constantinescu, nou venit, a reparat biserica, întărind-o cu ancore de jur-imprejur. În anul 1944, biserica a fost bombardată și distrusă, fiind reparată de Sf. Mitropolie și enoriași. Sfințirea ei s-a făcut de mitropolitul Sebastian Rusan. Sub aceeași administrare a Epitropiei Bisericii Sf. Gheorghe, între 30 mai 30 iunie 1971, biserica a fost reparată capital în interior și exterior. În anul 1996, la biserică s-au făcut reparații capitale la interior și exterior de Epitropia Bisericii Sf. Gheorghe. Cheltuielile au fost suportate de epitropie, iar lucrările au fost conduse de preotul Tincu Dumitru, fiind executate în luna august, 1996, resfințirea bisericii și prima slujbă după reparare făcându-se la cel de-al doilea hram al bisericii, ", Adormirea Maicii Domnului. | |||||||
| Nr. vizualizări: | 5810 | |||||||
| Data ultimei vizualizări: | 2026-06-26 22:23:47 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2025-09-25 10:11:51 | |||||||
| Data încărcării pe sit: | 2012-07-08 19:41:18 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 0 | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea ăn format mărit!
Vedere de ansamblu |
Timp total: 0.04s...
[]:1