Clerici și credincioși din Arhiepiscopia Tomisului, însoțiți de IPS Teodosie, au donat sânge[2020-02-21]de Iulian DumitrașcuUn grup de clerici și credincioși din Arhiepiscopia Tomisului a donat joi sânge la Constanța. Ei au venit însoțiți de păstorul lor, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie. Arhiepiscopul a precizat că trebuie să fim solidari unii cu alții, deoarece mulți semeni de-ai noștri au nevoie de sânge pentru a trăi. În acest sens, slujitorii Bisericii donează sânge pentru a oferi un exemplu personal. Îi îndemn și pe credincioșii cărora le permite sănătatea să vină cât mai mulți să doneze sânge, pentru că dăruind obții o bucurie că ai ajutat pe semenul tău, dar și pe tine, împrospătându-ți sângele, cu conștiința că ai făcut o faptă bună la chemarea lui Dumnezeu, a spus IPS Teodosie. Acțiunea de donare sânge a avut loc la Centrul Regional de Transfuzii Sanguine (CRTS) Constanța și face parte dintre activitățile cuprinse în protocolul de colaborare încheiat în anul 2018 între Arhiepiscopia Tomisului și CRTS. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 878, Ultimul acces: 2026-05-30 10:06:06
|
Timp total: 0,32s...
[]:1