Cum arată după restaurare biserica Parohiei Geogel[2020-02-21]de Iulian DumitrașcuBiserica de lemn din Parohia Geogel, județul Alba, a fost inaugurată miercuri. Evenimentul a marcat încheierea proiectului de restaurare a lăcașului de cult și a amenajării cimitirului din localitate. Proiectul de restaurare a fost cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională din Programul Operațional Regional 2014-2020, informează Arhiepiscopia Alba Iuliei. Biserica de lemn, care are hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, este primul locaș de cult din Arhiepiscopia Alba Iuliei care a fost restaurat din fonduri europene. Au participat Părintele protopop Ioan Bogdan, specialiștii restauratori și echipa de proiect, Preotul paroh și Părintele Daniel Pașcanu, managerul proiectului și a comunității din localitate. Declarată monument istoric în anul 1955, biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril din Geogel a fost construită în 1751. Lăcașul de cult are o structură unică în România, datorita altarului din piatră și a elementelor de arhitectură deosebită. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1095, Ultimul acces: 2026-06-07 21:29:44
|
Timp total: 0,31s...
[]:1