BNR emite monedă din argint cu tema 100 de ani de la înființarea Operei Române din Cluj[2020-02-21]de Iulian DumitrașcuBanca Națională a României (BNR) a pus în circulație din 17 februarie o nouă monedă din argint. Emisiunea numismatică are tema 100 de ani de la înființarea Operei Române din Cluj, informează BNR. Aversul monedei prezintă imaginea clădirii Operei Române din Cluj, inscripția în arc de cerc ROMANIA, stema României, valoarea nominală 10 LEI și anul 2019. Reversul monedei prezintă imaginea sălii de spectacole a Operei Române din Cluj, inscripția în arc de cerc OPERA ROMANA DIN CLUJ și anul înființării acesteia ,,1919. Tirajul pentru această emisiune este de 300 monede din argint și au putere circulatorie pe teritoriul României. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1118, Ultimul acces: 2026-05-30 10:16:23
|
Timp total: 0,32s...
[]:1