Eroii români din Primul Război Mondial au fost pomeniţi de Mitropolitul Iosif la Soultzmatt, Franţa - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Eroii români din Primul Război Mondial au fost pomeniţi de Mitropolitul Iosif la Soultzmatt, Franţa

[2026-06-03]
de Cristian Damian

Eroii români din Primul Război Mondial au fost pomeniţi de Mitropolitul Iosif al Europei Occidentale şi Meridionale la Soultzmatt, Franţa. Manifestarea a fost organizată prin colaborarea mai multor comunităţi ortodoxe româneşti din regiune.
Evenimentul s-a desfăşurat sâmbătă la singura şi cea mai mare necropolă militară românească din Franţa. Slujba de pomenire a fost urmată de ceremonia depunerii coroanelor de flori.
Numeroşi credincioşi români din Franţa, Elveţia şi Germania au participat la comemorare, alături de reprezentanţi ai autorităţilor române şi franceze, oficiali, parlamentari români şi reprezentanţi ai administraţiei locale.
„Această zi de pomenire de la Soultzmatt a fost nu doar o comemorare istorică, ci şi o mărturie vie a unităţii românilor din diaspora, a legăturii lor cu Biserica şi cu valorile strămoşeşti. Într-o ambianţă de sărbătoare, pace şi fraternitate, toţi cei prezenţi au plecat cu sufletul luminat şi cu convingerea că memoria eroilor noştri rămâne vie prin rugăciune, credinţă şi comuniune”, au transmis reprezentanţii mitropoliei într-un comunicat.
Un moment important al manifestării a fost prezentarea istoricului francez Christophe Woehrlé, care a identificat şi documentat numele multor soldaţi români înhumaţi în cimitirele militare. Programul a inclus şi o expoziţie de icoane dedicate sfintelor femei recent canonizate de Biserica Ortodoxă Română.
Cimitirul din Soultzmatt
Cimitirul militar român de la Val du Pâtre („Valea Păstorului”), aflat în apropierea localităţii Soultzmatt din regiunea Alsacia, este cea mai mare necropolă românească de război din Franţa. Aşezat într-o zonă împădurită a Munţilor Vosgi, locul păstrează memoria sutelor de militari români care şi-au pierdut viaţa în captivitate în timpul Primului Război Mondial.
Necropola a fost amenajată pe terenul fostului lagăr de prizonieri, unde numeroşi soldaţi români au îndurat condiţii extrem de grele. Documentele vremii consemnează că mulţi dintre aceştia au murit din cauza foametei, frigului, bolilor şi tratamentelor inumane la care au fost supuşi între anii 1917 şi 1918.
În cimitir sunt înhumaţi 678 de militari români, dintre care 553 în morminte individuale. Alte două morminte comune adăpostesc osemintele a 125 de prizonieri români, care şi-au găsit sfârşitul în urma unui episod tragic petrecut în iarna anului 1917.
Importanţa acestui loc al memoriei a fost recunoscută de-a lungul timpului şi de membrii Familiei Regale a României. Regele Ferdinand I şi Regina Maria au participat la sfinţirea şi comemorarea eroilor români de la Soultzmatt în anii de după război, iar în 1986 cimitirul a fost vizitat de Regele Mihai I şi Regina Ana.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 87, Ultimul acces: 2026-06-17 04:27:24