Întâlnirea tinerilor din Oltenia a adunat peste 300 de participanţi la Turburea - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Întâlnirea tinerilor din Oltenia a adunat peste 300 de participanţi la Turburea

[2026-06-02]
de Alexandru Boboc

Întâlnirea tinerilor din Oltenia a adunat, la finalul săptămânii trecute, peste 300 de participanţi în localitatea Turburea din judeţul Gorj.
Programul a debutat cu săvârşirea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei.
Cu ocazia Sâmbetei celor adormiţi – Moşii de vară, Mitropolitul Irineu a subliniat importanţa rugăciunii pentru cei adormiţi.
„Toţi strămoşii noştri aşteaptă de la noi aceste rugăciuni, această dragoste şi această aducere aminte. Prin rugăciunile Bisericii, ei primesc mângâiere şi ajutor, iar noi ne arătăm recunoştinţa faţă de cei care ne-au dat viaţă, credinţă şi identitate”.
Procesiune către Castelul Roşianu
Programul a continuat cu o procesiune către Castelul Roşianu, unde Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu i-a îndemnat pe tineri să protejeze valorilor creştine în contextul provocărilor contemporane.
„Este foarte important ca dumneavoastră, tinerii, să fiţi prezenţi în viaţa Bisericii şi a societăţii, să vă implicaţi activ şi să contribuiţi la binele comunităţii din care faceţi parte. În acelaşi timp, trebuie să aveţi discernământ şi să vă străduiţi să cunoaşteţi cât mai bine tainele credinţei noastre ortodoxe”.
Mitropolitul Olteniei a evidenţiat că cel care este credincios devine şi înţelept, pentru că Dumnezeu revarsă peste el darurile Sale cele bogate.
„Înţelepciunea adevărată nu vine doar din cunoaşterea omenească, ci mai ales din legătura vie cu Dumnezeu, din rugăciune şi din ascultarea poruncilor Sale. Prin păzirea poruncilor lui Dumnezeu şi prin urmarea învăţăturilor Mântuitorului nostru Iisus Hristos, ne îndreptăm paşii pe calea mântuirii şi a împlinirii sufleteşti. În mod sigur, vom avea parte de binecuvântările lui Dumnezeu, Care nu-i părăseşte niciodată pe cei ce Îl caută cu sinceritate şi dragoste”.
La această întâlnire a participat şi o delegaţie de tineri din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, coordonată de părintele consilier Nicolae Tiţa.
Evenimentul a fost organizat de Sectorul de Tineret şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei, în parteneriat cu Inspectoratele Şcolare Judeţene Dolj şi Gorj, protoieriile din cuprinsul eparhiei şi cu sprijinul Primăriei Comunei Turburea.
Potrivit Mitropoliei, în satul Poiana urmează să fie ridicată o nouă mănăstire care va dispune şi de un centru dedicat tinerilor.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 65, Ultimul acces: 2026-06-17 01:16:26