Hram la o mănăstire din Rep. Moldova: Să rămânem uniţi în credinţă, îndeamnă Episcopul Veniamin - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Hram la o mănăstire din Rep. Moldova: Să rămânem uniţi în credinţă, îndeamnă Episcopul Veniamin

[2026-06-02]
de Cristian Damian

De sărbătoarea Sfintei Treimi, mănăstirea din localitatea Roşu, Republica Moldova, şi-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Episcopul Veniamin al Basarabiei de Sud i-a îndemnat pe credincioşi să rămână uniţi în credinţă.
Preasfinţia Sa a evidenţiat importanţa păstrării învăţăturii ortodoxe formulate de Sfinţii Părinţi: „Să facem totdeauna lucrarea lui Dumnezeu şi mai ales să avem grijă de sufletele noastre, pentru că mulţi sunt cei care vor să ne îndepărteze de Biserică”.
„Să nu ne lăsăm influenţaţi de cei care vor să ne dezbine, să ne îndepărteze de învăţătura de credinţă şi, mai ales, să ne determine să ne abatem de la învăţătura pe care a formulat-o Sfinţii Părinţi la Sinoadele Ecumenice”.
Totodată, Episcopul Basarabiei de Sud a îndemnat la cultivarea comuniunii cu Dumnezeu prin rugăciune şi participarea la viaţa liturgică: „Să-L chemăm de fiecare dată să vină în viaţa noastră şi cu siguranţă vom simţi bucuria şi lucrarea Lui şi vom vedea cum Dumnezeu pe toate le rânduieşte spre folosul şi mântuirea noastră”.
„Cuvântul cu care s-a încheiat pericopa evanghelică de astăzi, cred că este sugestiv pentru noi, pentru că Domnul Hristos ne spune că unde sunt doi sau trei adunaţi în numele meu, sunt şi eu în mijlocul lor. Să ne adunăm împreună cu Hristos în fiecare duminică şi sărbătoare, să ne adunăm împreună cu Hristos”, a mai spus Preasfinţia Sa.
Mănăstirea „Sfânta Treime”
La sărbătoare au participat numeroşi clerici şi credincioşi din sudul Basarabiei. Protopopul Ion Herţa de Cahul a evidenţiat semnificaţia zilei dedicate Sfintei Treimi, arătând că „pentru toţi creştinii care ieri am prăznuit Pogorârea Duhului Sfânt, astăzi ne închinăm Sfintei Treimi, slăvită întreit în Persoane”.
La rândul său, părintele Andrei Apetrei, consilier eparhial în cadrul Sectorului cultural, a vorbit despre dezvoltarea aşezământului monahal şi despre rolul său în viaţa duhovnicească a regiunii.
„În fiecare an aici, la Mănăstirea Sfânta Treime, ne adunăm cler şi popor pentru a mulţumi lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra noastră”, a afirmat părintele consilier, adăugând că mănăstirea „înfloreşte şi devine un adevărat centru monahal, o adevărată lavră duhovnicească pentru noi, clericii şi credincioşii din sudul Basarabiei”, a declarat părintele consilier pentru Trinitas TV.
Mănăstirea „Sfânta Treime” din satul Roşu este prima comunitate monahală înfiinţată în sudul Republicii Moldova după reactivarea Mitropoliei Basarabiei. Biserica aşezământului a fost finalizată şi sfinţită în anul 2023.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 58, Ultimul acces: 2026-06-17 00:15:18