Mitropolitul Irineu, la hramul Catedralei din Sibiu: Cele trei Persoane ale Sfintei Treimi sunt ziditoarele noastre - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Mitropolitul Irineu, la hramul Catedralei din Sibiu: Cele trei Persoane ale Sfintei Treimi sunt ziditoarele noastre

[2026-06-02]
de Alexandru Boboc

„Părinţii noştri cei de mai dinainte au statornicit ca în această zi să serbăm şi să cinstim după cuviinţă pe Preasfânta Treime, Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh, cele trei Persoane ale Sfintei Treimi Care sunt ziditoare ale noastre, creatoare ale cerului şi pământului, aşa cum mărturisim în Simbolul de Credinţă”, a subliniat luni Mitropolitul Irineu al Olteniei la hramul Catedralei Mitropolitane din Sibiu.
Sfânta Liturghie a fost oficiată de Mitropolitul Laurenţiu al Ardealului, împreună cu Mitropolitul Irineu al Olteniei, Arhiepiscopul Irineu al Alba Iuliei, Episcopii Andrei al Covasnei şi Harghitei şi Nestor al Devei şi Hunedoarei şi Arhiereul vicar Gherontie Hunedoreanul al Devei şi Hunedoarei.
La predică, Mitropolitul Irineu le-a prezentat credincioşilor învăţătura ortodoxă despre Sfânta Treime.
„Credem în Fiul Tatălui, Cel de-o Fiinţă cu El şi Lumină din Lumină cu Tatăl şi credem în Duhul Sfânt, Cel ce de la Tatăl purcede, Cel de-o Fiinţă şi nedespărţit şi cinstit cu Tatăl şi cu Fiul”, a spus IPS Irineu.
Înaltpreasfinţia Sa a evidenţiat că învăţătura despre Sfânta Treime a fost descoperită de-a lungul timpului de Dumnezeu prorocilor şi apoi direct oamenilor prin Mântuitorul Iisus Hristos.
„Încă din Vechiul Testament prorocii au vorbit în diferite locuri şi în diferite moduri, bineînţeles prin revelaţie dumnezeiască şi descoperire cerească, primind de la Dumnezeu această credinţă în Preasfânta Treime”, a spus Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu.
Mulţumirea deplină
La finalul slujbei, Mitropolitul Laurenţiu a subliniat că întreaga Sfântă Treime este chemată în ajutor prin rugăciune în timpul Sfintei Liturghii.
„Suntem în comuniune cu Mântuitorul Hristos prin Sfintele Taine ale Bisericii. Sfânta Liturghie, care este mulţumirea deplină adusă lui Dumnezeu, are în centrul ei Taina Euharistiei, iar termenul grecesc din care provine acest cuvânt înseamnă mulţumire”.
„Nu putem să aducem altă mulţumire mai mare decât aceasta ca să fim noi cei care suntem jertfiţi de Hristos Tatălui şi apoi să ne împărtăşim din iubirea Tatălui prin părtăşia cu Fiul şi lucrarea Sfântului Duh”, a adăugat IPS Laurenţiu.
Cu ocazia hramului, Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu a acordat Ordinul Ctitoricesc „Mitropolit Ioan Meţianu” pentru clerici preotului Ciprian Adomnicăi de la Parohia Braşovul Vechi 2, preotului Gheorghe Răşoiu de la Parohia Viscri şi preotului Adrian Grosu de la Parohia Teliu, pentru pictarea capelei din noua reşedinţă mitropolitană din Sibiu.
După Sfânta Liturghie a avut loc şedinţa Sinodului Mitropoliei Ardealului.
Catedrala Mitropolitană „Sfânta Treime” din Sibiu îl mai are drept ocrotitor şi pe Sfântul Ierarh Andrei Şaguna.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 67, Ultimul acces: 2026-06-13 03:06:55