Calendar :: Ortodox :: 2009 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2009

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 01 (†) Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Ier. Vasile cel Mare (Anul Nou)  
VINERI 02 Înainteprăznuirea Botezului Domnului; Sf. Silvestru, Ep. Romei; Cuv. Serafim de Sarov Harți
SÂMBĂTĂ 03 Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mc. Gordie (Sâmbăta dinaintea Botezului Domnului)  
DUMINICĂ 04 Soborul Sf. 70 de Apostoli; Cuv. Teoctist, egumenul de la Cucumia Siciliei. Duminica dinaintea Botezului Domnului; Ap. II Timotei IV, 5-8; Ev. Marcu I, 1-8; glas 4, voscr. 7  
LUNI 05 Sf. Sfințit Mc. Teotempt și Sf. Mc. Teona; Cuv. Sinclitichia (Ajunul Bobotezei) Post negru
MARȚI 06 (†) Botezul Domnului (Boboteaza)  
MIERCURI 07 †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului Dezlegare la pește
JOI 08 Cuv. Gheorghe Hozevitul și Emilian Mărt.; Cuv. Domnica  
VINERI 09 Sf. Mc. Polieuct; Cuv. Eustratie Post
SÂMBĂTĂ 10 Sf. Grigorie, Ep. Nisei; Sf. Ier. Dometian; †) Sf. Cuv. Antipa de la Calapodești (Sâmbăta după Botezul Domnului)  
DUMINICĂ 11 † Cuv. Teodosie cel Mare, începătorul vieții de obște; Cuv. Vitalie;
Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului); Ap. Efeseni IV, 7-13; Ev. Matei IV, 12-17; glas 5, voscr. 8
 
LUNI 12 Sf. Mc. Tatiana diac. și Eutasia  
MARȚI 13 Sf. Mc. Ermil și Stratonic; Cuv. Iacob din Nisibe  
MIERCURI 14 Cuv. Părinți uciși în Sinai și Rait (Odovania Praznicului Botezului Domnului) (Post) Post
JOI 15 Cuv. Pavel Tebeul și Ioan Colibașul  
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 16 Închinarea cinstitului lanț al Sf. Ap. Petru; Sf. Mc. Pevsip și cei împreună cu el (Post) Post
SÂMBĂTĂ 17 †) Cuv. Antonie cel Mare  
DUMINICĂ 18 †) Sf. Atanasie și Chiril, Arhiep. Alexandriei;
Duminica a XXIX-a după Rusalii (a celor 10 leproși); Ap. Coloseni III, 4-11; Ev. Luca XVII, 12-19; glas 6, voscr. 9
 
LUNI 19 Cuv. Macarie Egipteanul; Sf. Ier. Arsenie și Marcu; Sf. Mc. Eufrasia  
MARȚI 20 † Cuv. Eftimie cel Mare; Sf. Mc. Vas și Eusebiu  
MIERCURI 21 Cuv. Maxim Mărt.; Sf. Mc. Neofit, Evghenie, Candid, Valerian și Achila (Post) Post
JOI 22 Sf. Ap. Timotei; Sf. Cuv. Mc. Anastasie Persul  
VINERI 23 Sf. Sfințit Mc. Clement al Ancirei; Sf. Mc. Agatanghel (Post) Post
SÂMBĂTĂ 24 Cuv. Xenia; Sf. Mc. Vavila, Timotei și Agapie  
DUMINICĂ 25 †) Sf. Ier. Grigorie Teologul; Cuv. Publie; †) Sf. Bretanion, Ep. Tomisului;
Duminica a XXXII-a după Rusalii (a lui Zaheu); Ap. I Timotei IV, 9-15; Ev. Luca XIX, 1-10; glas 7, voscr. 10
 
LUNI 26 Cuv. Xenofont, soția sa Maria și fiii lor, Arcadie și Ioan  
MARȚI 27 † Aducerea moaștelor Sf. Ioan Gură de Aur; Sf. Marciana, împărăteasa  
MIERCURI 28 Cuv. Efrem Sirul, Paladie și Iacob (Post) Post
JOI 29 Aducerea moaștelor Sf. Sfințit Mc. Ignatie Teoforul  
VINERI 30 †) Sf. Trei Ier.: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Sfințit Mc. Ipolit, Ep. Romei (Post) Post
SÂMBĂTĂ 31 Sf. Doctori fără de arginți Chir și Ioan; Sf. Mc. Victorin