Calendar :: Ortodox :: 2007 :: 04 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

APRILIE 2007

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 (†) Duminica Intrării Domnului în Ierusalim (Floriile)
Filipeni 4, 4-9; Ioan 12, 1-18 (toate ale Praznicului)
Cuv. Maria egipteanca; Cuv. Macarie mărturisitorul (pomenirea morților)
Post
LUNI 02 Cuv. Tit, făcătorul de minuni (Denie) Post
MARȚI 03 Cuv. Nichita mărturisitorul; Sf. Mc. Elpidifor (Denie) Post
MIERCURI 04 Cuv. Iosif, scriitorul de cântări; Cuv. Gheorghe de la Maleon; Sf. Isidor, episcop de Sevilla (Denie) Post
JOI 05 Cina cea de Taină; Sf. Mc. Claudiu și cei împreună cu dânsul; Sf. Mc. Teodul și Agatopod; Cuv. Teodora din Tesalonic (Denia celor 12 Evanghelii) Post
VINERI 06 Răstignirea Domnului; Sf. Eutihie, patriarhul C-polului; Sf. Mc. Irineu, Episcop de Sirmium; Cuv. Platonida (Denia Prohodului Domnului. Zi aliturgcă) Post
SÂMBĂTĂ 07 Înmormântarea (Prohodul) Domnului; Sf. Mc. Caliopie; Sf. Gheorghe, episcopul Mitilenei (Denia Acatistului Născătoarei de Dumnezeu) Post
DUMINICĂ 08 (†) Învierea Domnului – Sfintele Paști
Fapte 1, 1-8; Ev. Ioan 1, 1-17 (toate ale Praznicului)

Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf; Sf. Celestin, episcopul Romei (Pomenirea morților)
 
LUNI 09 (†) Sintele Paști; Sf. Mc. Eupsihie; Cuv.Vadim  
MARȚI 10 (†) Sintele Paști; Sf. Mc. Terentie și cei împreună cu el  
MIERCURI 11 †) Sf. Ierarh Calinic de la Cernica, Ep. Râmnicului; Sf. Mc. Antipa, episcopul Pergamului Post
JOI 12 †) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Ier. Vasile mărturisitorul; Sf. Zenon, Ep. de Verona; Sf. Antuza  
VINERI 13 Izvorul Tămăduirii; Sf. Mc. Artemon, Sf. Mc. Maxim, Cvintilian și Dada Post
SÂMBĂTĂ 14 Sf. Martin Mărturisitorul, Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida  
DUMINICĂ 15 Duminica a 2-a după Paști (a Sf. Ap. Toma)
Fapte 5, 12-20; Ioan 20, 19-31; glas 1, vos. 1
Sf. Ap. Aristarh, Pud și Trofim; Sf. Mc. Crescent
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sfintele Mucenite Irina, Agapia și Hionia
(Denie)
 
MARȚI 17 Sf. Mc. Simeon, episcopul Persidei; Sf. Acachie, episcopul Melitinei; Sf. Agapet, episcopul Romei (Denie)  
MIERCURI 18 Cuv. Ioan; Sf. Cosma, episcopul Calcedonului Post
JOI 19 Cuv. Ioan de la Lavra Veche; Sf. Mc. Pafnutie  
VINERI 20 Cuv. Teodor Trihina; Sf. Teotim, episcopul Tomisului Post
SÂMBĂTĂ 21 Sf. Mc. Ianuarie episcopul și cei împreună cu el; Sf. Mc. Teodor din Perga Pamfiliei și mama sa Filipia  
DUMINICĂ 22 Duminica a 3-a după Paști (a Mironosițelor și a Drepților Iosif și Nicodim)
Fapte 6, 1-7; Marcu 15, 43 - 16, 8; glas 2, vos. 4
Arătarea semnului Sfintei Cruci la Ierusalim; Sf. Ier. Teodor al Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanael
 
LUNI 23 †) Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruință (Slujba Sfântului se săvârșește a doua zi de Paști)  
MARȚI 24 Sf. Mc. Sava Stratilat; Cuv. Elisabeta; Sf. Mc. Pasicrat și Valentin; †) Sf. Ierarhi mărturisitori Iorest și Sava ai Transilvaniei și Iosif din Maramureș  
MIERCURI 25 Sf. Evanghelist Marcu; Cuv. Vasile de la Poiana Mărului Post
JOI 26 Sf. Mc. Vasile, episcopul Amasiei  
VINERI 27 Sf. Sfințit Mc. Simeon, ruda Domnului Post
SÂMBĂTĂ 28 Sf. Ap. Iason și Sosipatru  
DUMINICĂ 29 Duminica a 4-a după Paști (a Slăbănogului)
Fapte 9, 32-42; Ioan 5, 1-15; glas 3, vos. 5
Sf. 9 Mucenici din Cizic; Cuv. Memnon mărturisitorul
 
LUNI 30 Sf. Ap. Iacob, fratele Sf. Ap. Ioan