| Fosta Biserică Sf. Ilie Iaşi
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Iaşi | |||||||
| Judeţ: | Iaşi | |||||||
| Adresa: | strada Vasile Alecsandri nr. 9 | |||||||
| Cod poştal: | 700054 | |||||||
| Telefon : | NU deţinem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)... | |||||||
| Adresă de e-mail : | NU deţinem adresa de e-mail... | |||||||
| Adrese utile: | www.MMB.ro, www.icc.ro, is.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Hram: | Sf. Ilie Tesviteanu | |||||||
| Stil arhitectonic: | Tradiţional moldovenesc | |||||||
| Detalii: | Biserica ortodoxă „Sfântul Ilie” din Iaşi a fost demolată în anul 1953 când ajunsese o ruină, după ce a fost parţial distrusă de un bombardament, în 1944. Biserica s-a aflat pe Uliţa Sfântul Ilie, devenită mai apoi strada V. Alecsandri, la nr. 9 . Potrivit istoricului N. A. Bogdan biserica „se zice a fi fost zidită de Vel-Logofătul Ionaşcu Ghenghe, cam prin anul 1620, şi mult timp i s-a zis Biserica Gheanghei. Unii cred că această biserică trebuie să fie construită de Miron-Bîrnovski-Vodă, sau mai veche chiar decît de pe vremea lui. ” Biserica „Sf. Ilie” s-a învecinat cu casa familiei poetului V. Alecsandri şi era situată chiar în faţa fostei Chesturi de poliţie, clădire care există şi astăzi. La această biserică a slujit preotul şi învăţătorul Grigore Resmeriţă (1896-1841) , humuleştean de loc şi care a sfârşit prin moarte de martir. La 28 iunie 1941 preotul ortodox Grigore Resmeriţă a fost asasinat de elemente legionare, împreună cu un grup de evrei cărora le-a luat apărarea, în zilele pogromului de la Iaşi. Din fosta biserică ieşeană au mai supravieţuit un portalul frumos cizelat în piatră care se află în curtea Mitropoliei şi catapeteasma care a fost, până în anul 1992, la biserica din satul Potângeni. Acum, o parte din catapeteasmă se află la paraclisul de la o şcoala specială de la Galata. Alte două icoane, una cu Mântuitorul şi alta cu Maica Domnului, copii după Tatarăscu, se află la biserica Toma Cozma. La demolarea lăcaşului de cult şi după exproprierea terenului bisericii a fost încheiată o înţelegere scrisă între foştii enoriaşi şi autorităţile comuniste de atunci ca pe locul sfintei mese a altarului să fie ridicat un mic însemn de aducere aminte, înţelegere care nu a fost respectată. Astăzi, fundaţia culturală ACREMIS din Iaşi a cerut, din nou, ca pe acel loc să fie înălţat un monument în memoria bisericii care a rezistat sute de ani cât şi în amintirea preotului său martir Grigore Resmeriţă. | |||||||
| Nr. vizualizări: | 6055 | |||||||
| Data ultimei vizualizări: | 2026-06-14 14:22:05 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2018-10-24 14:16:33 | |||||||
| Data încărcării pe sit: | 2005-08-31 12:26:50 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 0 | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea in format mărit!
Fotografie veche |
Timp total: 0.02s...
[]:1