| Fosta Biserică de Lemn Bocşa
| ||||||||
| Religie: | Greco-catolic | |||||||
| Localitate: | Bocşa | |||||||
| Comună: | Bocşa | |||||||
| Judeţ: | Sălaj | |||||||
| Cod poştal: | 457045 | |||||||
| Telefon : | NU deţinem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)... | |||||||
| Adresă de e-mail : | NU deţinem adresa de e-mail... | |||||||
| Adrese utile: | www.egco.ro, www.cjSJ.ro, sj.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Detalii: | Biserica a fost construită în 1750. Simion Bărnuţiu a fost înmormântat în curtea bisericii, pe 3 iunie 1864, de un sobor de 30 preoţi, avandu-l ca celebrant principal pe vicarul Silvaniei Demetriu Coroianu. Aceasta era biserica în care ", au slujit în calitate de preoţi sau cantori din tată în fiu, Bărnuteştii", , scria istoricul şi jurnalistul Graţian C. Mărcuş în 1937. ", E satul lor, e biserica lor. Generaţii după generaţii au slujit altarul credinţei noastre, iar în umbra bisericei au propovaduit înălţarea conştiinţei noastre de neam", . În ianuarie 1914, vicarului Silvaniei Alimpiu Barbulovici se retrage la fiul său Simion Barboloviciu care era preot în Bocşa, unde se stinge din viaţă şi este înmormântat în curtea bisericii în decembrie 1914. Demersurile pentru ridicarea noii biserici au aparţinut preotului local Simion Barboloviciu încă din primii ani după unirea Transilvaniei cu România. Astfel, la data de 29 iulie 1923 a avut loc adunarea credincioşilor din Bocşa, a carei scop a fost continuarea colectei ", pentru a putea edifica cât de curând sfanta biserica nouă", , deoarece, se spune în procesul verbal al adunării, biserica veche ", începe a slabi", . | |||||||
| Nr. vizualizări: | 5047 | |||||||
| Data ultimei vizualizări: | 2026-06-16 11:43:58 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2016-03-14 09:12:27 | |||||||
| Data încărcării pe sit: | 2016-03-14 09:12:27 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 0 | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea in format mărit!
Schiţă |
Timp total: 0.03s...
[]:1