| Biserica Sf. Gheorghe Vităneşti
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Vităneşti | |||||||
| Comună: | Vităneşti | |||||||
| Judeţ: | Teleorman | |||||||
| Cod poştal: | 147440 | |||||||
| Telefon : | NU deţinem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)... | |||||||
| Adresă de e-mail : | NU deţinem adresa de e-mail... | |||||||
| Adrese utile: | episcopiaalexandriei.ro, www.cjTeleorman.ro, tr.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Hram: | Sf. M. Mc. Gheorghe, Sf. Victor | |||||||
| Detalii: | Primul preot al parohiei a fost părintele Abăluţă Badea. El a slujit în prima biserică a satului care e fost situată în cimitir dar care a ars complet în urma trăsnetului din 1989. În anul 1927 parohia rămâne vacantă prin pensionarea părintelui Abăluţă Badea şi a fost numit paroh preotul Vasile Cârciumăreasa, fiu al satului, preoţit în anul 1927 pe seama parohiei Micşuneştii-Mari, judeţul Ilfov. În anul 1935 noul părinte paroh Vasile Cârciumăreasa cere familiei Victor şi Eliza Antonescu, atunci proprietari ai moşiei, să zidească actuala biserică în mijlocul satului. Pisania: „Îndemnatu-m'am şi învrednicitu-m'a Atotputernicul, eu Victor Antonescu şi soţia mea Eliza – năcută Corbescu, de ridicat-am din temelie şi înfrumuseţat-am cu toate odoarele acest Sfânt locaş închinat Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă şi Sfinţilor Victor şi Mina, spre a fi întărire credinţei strămoşeşti şi spre a noastră pomenire. Sfinţindu-se în ziua de 14 luna mai 1939, fiind păstor al sufletelor I. P. Sf. Ptriarh D. D. DR Miron. Protopop de Alexandria preot G. A. Stăiculescu, slujitor al bisericii preot Vasile Cârciumăreasa şi preot Badea Abăluţă, pensionar. ” [ ISTORIA ZIDIRII EI] Actualei biserici i se pune temelia în anul 1935, pe un teren de 3000 mp delimitat de însăşi donatorul, împreună cu organele locale ale vremii. Prima cărămidă şi documentul comemorativ într-un tub, s-au pus de însăşi doamna Eliza Antonescu, fără a avea însă cuvenita aprobare a Sfintei Arhiepiscopii, probare obţinută ulterior, aproape de sfinţirea bisericii. Ctitorul, personal a angajat pe Lorenzo Ponteli, din Alexandria, un vechi colaborator, să execute lucrarea după planul său. Biserica a fost sfinţită în anul 1939, pe data de 14 mai. Lucrarea s-a executat în stil românesc, cu o turlă, pentru bisericile rurale din acea vreme ale Sfintei Arhiepiscopii, întocmit de arhitectul Berechet, având aspect de biserică de munte. Este construită din cărămidă, pe temelie de beton şi acoperită iniţial cu ţiglă solz. În urma degradării avansate a acoperişului, s-a înlocuit în anul 2007 cu ţiglă metalică. Sumele necesare restaurării acoperişului au fost obţinute din partea Consiliului Local al Comunei Vităneşti, donaţii ale enoriaşilor dar şi din partea Sfintei Mănăstiri Frăsinei din judeţul Vâlcea. Biserica este în formă de navă lungă de 18 m şi lată de 5 m. Pridvorul inclus în interiorul bisericii este ling de 2 m pe întreaga lăţime a bisericii, fiind despărţit de pronaos prin doi stâlpi ieşiţi în afara zidului. Deasupra naosului are o turlă sprijinită pe abside semisferice, formând un pătrat ieşit din acoperişul obişnuit în partea de miazănoapte şi miazăzi, de circa 2 m înălţime, din care porneşte turla octogonală în exterior, iar în interior cilindrică, având o înălţime până la cornişă de aproximativ 4 m. Pictura s-a executat în anul 1937 în stil neobizantin, în ulei cu amestecătură de ceară spre a nu fi lucios. Pictori au fost Gheorghe Teodorescu-Romanaţi şi Gheorghe Albany. | |||||||
| Nr. vizualizări: | 4804 | |||||||
| Data ultimei vizualizări: | 2026-06-15 16:08:00 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2025-01-09 15:41:43 | |||||||
| Data încărcării pe sit: | 2006-07-11 12:50:32 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 0 | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea in format mărit!
Vedere de ansamblu |
Timp total: 0.03s...
[1]:1