Arhiepiscopul Dunării de Jos i-a vizitat pe deţinuţii din Penitenciarul Galaţi[2022-01-17]de Andrei UrsuleanDe sărbătoarea cinstirii lanţului Sfântului Apostol Petru, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian i-a vizitat pe deţinuţii de la Penitenciarul de maximă siguranţă din Galaţi, unde a oficiat o slujbă de mulţumire şi a rostit rugăciunile speciale pentru cei aflaţi în închisori. La eveniment au participat reprezentanţi ai penitenciarului, preotul capelan şi o parte din deţinuţi, în măsura normelor sanitare. În cuvântul rostit, Părintele Arhiepiscop i-a îndemnat pe deţinuţi să facă din timpul petrecut acolo un timp al pocăinţei, al îndreptării şi al cultivării dragostei faţă de semeni. „Arhiepiscopia Dunării de Jos este mereu preocupată de identificarea unor noi modalităţi misionare care să vină în sprijinul catehizării şi ajutorării persoanelor private temporar de libertate”, transmite Arhiepiscopia Dunării de Jos. La final, ierarhul a oficiat slujba de pomenire pentru martirii, deţinuţii şi angajaţii trecuţi la cele veşnice la Penitenciarul Galaţi. Cinstirea lanţului Sfântului Petru este o sărbătoare care aminteşte de momentul întemniţării acestuia de împăratul Irod, după cum este relatat în Faptele Apostolilor 12, 1-12. Este sărbătorit anual în data de 16 ianuarie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 738, Ultimul acces: 2026-06-24 16:02:45
|
Timp total: 0.05s...
[]:1