Pe agenda Eparhiei Covasnei şi Harghitei în 2022: Pastoraţia tinerilor şi familiilor şi proiecte culturale[2022-01-16]de Ştefana TotorceaAdunarea Eparhială a Episcopiei Covasnei şi Harghitei s-a întrunit sâmbătă la Miercurea Ciuc. În contextul Anului omagial şi comemorativ 2022, au fost prioritizate măsuri de dinamizare a pastoraţiei familiilor şi tinerilor. Vor continua proiectele de întocmire a monografiilor parohiale şi încurajarea înfinţării de asociaţii comunitare care să creeze proiecte culturale şi identitare. Evenimentul a fost precedat de Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala din localitate de Preasfinţitul Părinte Andrei împreună cu membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, protopopii şi membrii clerici ai Adunării Eparhiale. După slujbă, la Centrul Eparhial, Părintele Marin Ioan de la Parohia Sfântu Gheorghe I, directorul Centrului Ecleziastic de Documentare „Mitropolit Nicolae Colan” din Sfântu Gheorghe, judeţul Covasna, a susţinut o prelegere despre importanţa rugăciunii în viaţa Bisericii. În deschiderea lucrărilor Adunării Eparhiale, Preasfinţitul Părinte Andrei a adresat un cuvânt intitulat „Rugăciunea – Cheia Împărăţiei Cerurilor”. A urmat citirea rapoartelor pe sectoare, care au reflectat activităţile desfăşurate în cadrul Eparhiei în anul care a trecut, marcat de provocările celui de al doilea an al pandemiei de COVID-19. Plenul Adunării Eparhiale a luat act de lucrările desfăşurate în anul 2021 la aşezămintele monahale, la unităţile parohiale şi protopopeşti şi la Centrul Eparhial. Au urmat câteva luări de cuvânt. Printre vorbitori s-au numărat prof. Ioan Lăcătuşu, director onorific al Centrului Ecleziastic de Documentare „Mitropolit Nicolae Colan” din Sfântu Gheorghe, Cristinel Glodeanu, Inspector General adjunct al Inspectoratului Şcolar Judeţean Harghita, Părintele Dumitru Apostol, Protopopul de Călimani şi Teodor Constantin Dobrean de la Parohia Gheorghieni II, consilier judeţean. Vorbitorii au apreciat realizările Episcopiei, buna legătură instituţională între Biserică şi instituţiile de stat locale şi judeţene în Covasna şi Harghita, coeziunea factorilor decizionali ai societăţii civile din zonă cu Centrul Eparhial şi cu unităţile ecleziale în contextul marcat de pandemie. Ierarhul a adresat mulţumiri membrilor aparatului administrativ de la Centrul Eparhial şi de la protopopiate, cinului monahal şi clerului, Secretariatului de Stat pentru Culte, Secretariatului General al Guvernului României pentru proiectele finanţate, Prefecturilor, Consiliilor Judeţene şi Consiliilor locale din judeţele Covasna şi Harghita, precum şi tuturor celor care au sprijinit lucrarea Episcopiei Covasnei şi Harghitei în decursul anului 2021. Episcopul le-a oferit membrilor Adunării Eparhiale Acte de cinstire cu prilejul încheierii mandatului şi câte un exemplar al Sfintei Scripturi împreună cu alte cărţi apărute la editurile Eparhiei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 787, Ultimul acces: 2026-06-24 16:03:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1