Capela unui cămin pentru vârstnici din Capitală a primit un fragment din moaştele Sf. Ier. Alexandru[2022-01-16]de Ştefana TotorceaEpiscopul Galaction a oferit capelei Căminului de vârstnici Luxab din Capitală un fragment din moaştele Sf. Ier. Alexandru păstrate la Catedrala din Alexandria. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie la instituţia de îngrijire împreună cu Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. „Făcând noi binele, să nu aşteptăm mulţumire şi răsplată, iar atunci când noi primim un bine să fim recunoscători şi mulţumitori până la Dumnezeu, cum se spune în limbajul popular celui care ne-a făcut bine”, a spus Preasfinţitul Părinte Galaction în predica sa, explicând astfel o aparentă contradicţie între spusele Mântuitorului Iisus Hristos din contextele în care face diverse vindecări. „Atunci când facem binele, să nu aşteptăm răsplată de la oameni, să nu cerem recunoştinţa celui căruia i-am făcut bine. Acesta a fost scopul pentru care Mântuitorul a rostit de multe ori celor cărora le-a făcut bine să nu spună nimănui nimic”, a spus Episcopul Alexandriei şi Teleormanului. „Acum, însă, Îl vedem pe Mântuitorul Iisus Hristos aşteptând şi cerând chiar mulţumirea şi recunoştinţa celor cărora le făcuse bine, pentru că voieşte să ne înveţe ca, atunci când primim un bine, indiferent de la cine, de la oameni sau de la Dumnezeu, să nu uităm să mulţumim, să nu uităm să ne arătăm recunoştinţa pentru binele pe care l-am primit”, a continuat Preasfinţia Sa, referindu-se la Evanghelia celor 10 leproşi. „Iată că nu este nicio nepotrivire, nu este nici un conflict între cele ce spune Mântuitorul Iisus Hristos, ci este doar o pedagogie, o înţelepciune cu care ne învaţă cum să ne purtăm ca să nu greşim înaintea lui Dumnezeu”, a adăugat ierarhul. „Cel mai mare făcător de bine este Însuşi Dumnezeu”, a mai precizat părintele episcop. Sfânta Liturghie a fost precedată de sfinţirea raclei pentru fragmentul din moaştele sfântului, oficiată de episcop. Foto: Basilica.ro / Raluca Ene După liturghie, Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul a amintit că, anul acesta, Biserica Ortodoxă Română a sărbătorit pentru prima dată un sfânt care a suferit de boala leprei, pe Sf. Nichifor Leprosul, pomenit în ziua de 4 ianuarie, conform unei decizii de anul trecut a Sf. Sinod. „Marea lui virtute a fost aceea a slujirii celor aflaţi în suferinţă. Ani la rând a fost bucurie şi nădejde oamenilor care sufereau cumplit, el însuşi purtând aceeaşi cruce. De aceea, poate nu întâmplătoare este slujirea aceasta într-un centru pentru persoane vârstnice”, a spus Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. „Cea mai mare bucurie este aceea a liturghiei, care este forma cea mai înaltă a recunoştinţei pe care o arătăm mai întâi către Dumnezeu, dar şi către cei din preajma noastră”, a adăugat Preasfinţitul Părinte Timotei. „Mulţumim Părintelui Alexandru Ivan pentru osteneala şi dragostea lui, mulţumim tuturor celor care, ajutându-l în acest centru pentru îngrijirea persoanelor vârstnice, arată dăruire, dragoste, aşa cum a arătat şi Sf. Nechifor Leprosul”, a încheiat ierarhul. Centrul dispune de o echipă multidisciplinară de medici, asistenţi medicali, kinetoterapeuţi, asistenţi sociali, psiholog, preot şi personal de îngrijire şi supraveghere. În Capela Ortodoxă se oficiază săptămânal Sfântul Maslu şi Sfânta Liturghie. Centrul Luxab a fost înfiinţat în cadrul Asociaţiei Creştine „Sf. Ierarh Alexandru şi Sf. Cuvioasa Parascheva” şi îngrijeşte 89 de vârstnici. Asociaţia are ca scop înfăptuirea binelui prin activităţi social-filantropice şi este prezidată de Părintele Alexandru Ivan. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 768, Ultimul acces: 2026-06-24 16:03:45
|
Timp total: 0.03s...
[]:1