22 ianuarie – Ziua Naţională a Sacralităţii Vieţii Omului[2020-01-22]Inaugurarea preşedintelui american Donald TrumpPreşedintele Donald Trump a declarat şi în acest an ziua de 22 ianuarie drept Ziua Naţională a Sacralităţii Vieţii Omului, semnând luni o proclamaţie în acest sens. „Cu ocazia Zilei Naţionale a Sacralităţii Vieţii Omului, naţiunea noastră reafirmă cu mândrie şi cu putere angajamentul nostru de a proteja preţiosul dar al vieţii în fiecare etapă, de la concepţie la moarte naturală”, citim în textul amintit. „Fiecare persoană – cea născută şi cea nenăscută, cel sărac, marginalizat, cu dizabilităţi, infirm sau în vârstă – are o valoare inerentă. Deşi fiecare călătorie este diferită, nici o viaţă nu este lipsită de valoare sau de importanţă; drepturile tuturor oamenilor trebuie apărate”, a adăugat preşedintele. Decizia Roe v. Wade, în urma căreia avortul a fost declarat drept constituţional, a fost promulgată pe 22 ianuarie 1973. Preşedintele Ronald Reagan a declarat 22 ianuarie 1984 ca Ziua Naţională a Sacralităţii Vieţii Omului şi a făcut aşa în fiecare an al preşedinţiei sale. Preşedintele George W. Bush a procedat la fel, precum şi preşedintele George W. Bush (nu s-a întâmplat însă aşa sub Bill Clinton, iar mai apoi sub Barack Obama). Donald Trump a declarat Ziua Naţională a Sacralităţii Vieţii Umane în 2018 şi 2019. În proclamarea pentru 2020, preşedintele a declarat că SUA „trebuie să rămânem ferm dedicată adevărului profund că întreaga viaţă este un dar de la Dumnezeu, care atribuie fiecărei persoane o valoare şi un potenţial incomensurabil”. „Numeroşi americani sunt apărători neobosiţi ai vieţii şi luptători pentru cei mai vulnerabili dintre noi. Suntem recunoscători faţă de cei care susţin femeile ce trec prin sarcini neprogramate, pentru cei care oferă vindecare femeilor care au avut avorturi şi pentru cei care primesc copii în casele lor, prin îngrijire şi adopţie. De Ziua Naţională a Sacralităţii Vieţii Umane sărbătorim minunatul dar al vieţii şi ne reînnoim hotărârea de a construi o cultură în care viaţa este mereu respectată”, se citeşte în proclamarea. Această iniţiativă aproape anuală de proclamare a marcat un declin în SUA la capitolul avorturi din 2007 încoace şi o scădere a sarcinilor la adolescente, contribuind, după Trump, „la cele mai mici rate de avort în rândul adolescenţilor de la legalizarea avortului în 1973”. „Toţi americanii ar trebui să sărbătorească această scădere a numărului avorturilor, căci reprezintă vieţi salvate. Totuşi, mai sunt multe de făcut şi, în calitate de preşedinte, voi continua să lupt pentru a proteja viaţa nenăscutului”, a scris Trump. Preşedintele a menţionat şi că administraţia sa a introdus restricţii care împiedică primirea de fonduri fiscale pentru furnizarea de avorturi, de asemenea protejând conştiinţa lucrătorilor din domeniul sănătăţii şi angajatorilor care obiectează privitor la includerea contraceptivelor în planurile de asigurare. „În plus, am solicitat Congresului să interzică avorturile bebeluşilor care pot simţi durere.” Din 1973, au fost raportate în SUA aproximativ 45 de milioane de avorturi. Câteva eforturi legislative la nivel de stat pentru restricţionarea sau interzicerea avortului au fost introduse în instanţe în ultimii ani, iar unii activişti pro-viaţă cred că astfel de provocări judiciare ar putea duce la o inversare a deciziei Roe v. Wade. Trump a spus că consideră că legile privind avortul ar trebui să fie decise la nivel de stat şi că, deşi crede că ar trebui să existe excepţii de la interdicţiile de avort, el personal se consideră a fi pro-viaţă. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1234, Ultimul acces: 2026-06-25 00:38:09
|
Timp total: 0.03s...
[]:1