Arhiepiscopul Epifanie va fi pomenit la Buzău[2020-01-08]de Gheorghe AnghelÎnaltpreasfinţitul Părinte Ciprian va oficia sâmbătă o slujbă de pomenire pentru predecesorul său, Arhiepiscopul Epifanie Norocel. Parastasul va avea loc după Sfânta Liturghie în Catedrala „Înălţarea Domnului” din municipiul Buzău, a anunţat eparhia printr-un comunicat de presă. Alături de ierarh vor sluji preoţi consilieri şi inspectori din Administraţia eparhială, părinţi protoierei, precum şi foşti colaboratori ai vrednicului ierarh. La momentul comemorativ sunt aşteptaţi să participe clerici, monahi, monahii şi credincioşi din întreaga Arhiepiscopie. Înaltpreasfinţitul Părinte Epifanie Norocel a condus Eparhia Buzăului şi Vrancei din data de 4 iulie 1982 până la mutarea sa la Domnul, în ziua de 7 ianuarie 2013 Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1198, Ultimul acces: 2026-06-24 15:20:43
|
Timp total: 0.03s...
[]:1