Calendar :: Ortodox - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2016 BISERICI.org

Noutăți în... e-mail!

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2016

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 01 †) Sf. Cuv. Dionisie Exiguul; Sf. Cuv. Simeon Stâlpnicul și Marta, mama sa; Sf. 40 de Mucenițe din Adrianopol (Începutul anului bisericesc)  
VINERI 02 Sf. Mc. Mamant; S. Ier. Ioan Postitorul, Patr. Constantinopolului Post
SÂMBĂTĂ 03 Sf. Mc. Antim, Ep. Nicomidiei; Sf. Cuv. Teoctist  
DUMINICĂ 04 Sf. Mc. Vavila, Ep. Antiohiei; Sf. Prooroc Moise; Sf. Mc. Petroniu
Duminica a XI-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv); Ap. I Corinteni IX, 2-12; Ev. Matei XVIII, 23-35; glas 2, voscr. 11
 
LUNI 05 Sf. Prooroc Zaharia și Dreapta Elisabeta, părinții Sf. Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Urban  
MARȚI 06 Pomenirea minunii Sf. Arhanghel Mihail în Colose; Sf. Mc. Eudoxie și Macarie  
MIERCURI 07 înainteprăznuirea Nașterii Maicii Domnului; Sf. Mc. Sozont; †) Sf. Cuv. Simeon și Amfilohie de la Pângărați Post
JOI 08 (†) Nașterea Maicii Domnului (Nu se fac nunți)  
VINERI 09 Sf. și Drepții părinți Ioachim și Ana; †) Sf. Sf. Cuv. Onufrie de la Vorona și Sf. Cuv. Chiriac de la Tazlău Post
SÂMBĂTĂ 10 Sf. Mc. Minodora, Mitrodora și Nimfodora; Sf. Pulheria împărăteasa (Sâmbăta dinaintea Înălțării Sf. Cruci)  
DUMINICĂ 11 Sf. Cuv. Teodora din Alexandria; Sf. Cuv. Eufrosin
Duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim); Ap. Galateni VI, 11-18; Ev. Ioan III, 13-17; glas 3, voscr. 1
 
LUNI 12 Sf. Mc. Avtonom, Macedonie și Teodul (Odovania Praznicului Nașterii Maicii Domnului)  
MARȚI 13 Înainteprăznuirea Înălțării Sf. Cruci; Sf. Sfințiți Mc. Corneliu Sutașul si Ciprian, episcopul Cartaginei; †) Sf. Cuv. Ioan de la Prislop; Sf. Mc. din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian și Valerian  
MIERCURI 14 (†) Înălțarea Sf. Cruci Post negru
JOI 15 †) Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoș, mitropolitul Banatului; Sf. M. Mc. Nichita Romanul; Sf. Ier. Visarion, ep. Larisei  
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 16 Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Mc. Meletina și Ludmila Post
SÂMBĂTĂ 17 Sf. Mc. Sofia și fiicele sale: Pistis, Elpis și Agapi (Sâmbăta după Înălțarea Sf. Cruci)  
DUMINICĂ 18 Sf. Eumenie, Ep. Gortinei; Sf. Mc. Ariadna și Castor
Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos); Ap. Galateni II, 16-20; Ev. Marcu VIII, 34-38; IX, 1; glas 4, voscr. 2
 
LUNI 19 Sf. Mc. Trofim, Savatie și Dorimedont (Sâmbăta după Înălțarea Sf. Cruci)  
MARȚI 20 Sf. M. Mc. Eustatie și soția sa Teopista cu cei 2 fii: Agapie și Teopist  
MIERCURI 21 Sf. Ap. Codrat; Sf. Prooroc Iona (Odovania Praznicului Înălțării Sf. Cruci) Post
JOI 22 †) Sf. Ier. Mc. Teodosie de M-rea Brazi, mitropolitul Moldovei; Sf. Sfințit Mc. Foca; Sf. Mc. Isaac; Sf. Martin  
VINERI 23 † Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Sf. Cuv. Xantipa și Polixenia Post
SÂMBĂTĂ 24 Sf. M. Mc., întocmai cu apostolii, Tecla; Sf. Cuv. Siluan Athonitul  
DUMINICĂ 25 Sf. Cuv. Eufrosina; Sf. Cuv. Pafnutie Egipteanul; Sf. Cuv. Serghie de la Radonej
Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată); Ap. II Corinteni IX, 6-11; Ev. Luca V, 1-11; glas 5, voscr. 3
 
LUNI 26 †) Adormirea Sf. Ap. și Ev. Ioan; †) Sf. Voievod Neagoe Basarab; Dreptul Ghedeon  
MARȚI 27 †) Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul, mitropolitul Țarii Romanești; Sf. Mc. Calistrat și Epiharia  
MIERCURI 28 † Sf. Cuv. Hariton Mărt.; Sf. Prooroc Baruh Post
JOI 29 Sf. Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Trifon, Gudelia și Petronia  
VINERI 30 Sf. Mc. Grigorie Luminătorul, Ep. Armeniei; Sf. Mc. Ripsimia și Gaiani Post